GrknCnplt

12 Ağu, 2010

ASP.NET Ne Ola ki?

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Bilişim

Web Application: Çeşitli araçlarla (Visual Studio, Web Expression, Dreamviewer) ve teknolojilerle ( PHP, ASP, ASP.NET) geliştirilmiş ve Web Server’lar üzerinde duran, Internet Tarayıcı (IE, Firefox, Chrome, Safari) programlar aracılığı ile ulaşılıp kullanılabilen uygulamalardır. Bu tür, günümüzde en yaygın olarak Visual Studio.NET  üzerinden, Asp.Net Web Application uygulaması aracılığıyla kullanılmaktadır. Yani ASPX uzantılı ASP.NET sayfaları içeren siteler, günümüzde popülerlik yolunda ilerlemektedirler. Bu son teknoloji ürünü siteler, çeşitli API’leri kullanarak güvenilir kodlama ve gizlilik ilkesiyle başarılı olmaya adaydırlar. Web 2.0 olarak da nitelendirilen bu Web sitesi çeşitleri, kullanıcı ile sunucu etkileşiminin üst düzeylere çıktığı teknoloji olarak, İnternet üzerindeki yerini almıştır. Yazının devamını okumak için tıklayınız »

12 Ağu, 2010

Beyin

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Her Şey

Yıllar yıllar önce yaptığım bir araştırma konusunu sizlerle paylaşıyorum. İşinize yararsa ne mutlu bana…

Beyin, vücudun kontrol merkezidir. Koşmamızı, göz kırmamızı, su içmemizi, nefes almamızı; kısacası hayatımızın devam etmesini ve insan vücudu gibi karmaşık bir yapının mucizevî bir şekilde,  düzenli olarak çalışmasını sağlayan, hatta şu anda bu ödevi okumanızı sağlayan vücudun ana merkezidir.

İnsan beyninde ortalama 100 milyar nöron (sinir hücresi) vardır. Nöron hücreleri, öğrenmeyi ve hayatın devamını sağlayan bir nevi haberleşme sistemidir. Yaratılıştan kendini fizyolojik olarak koruyan beynimizi, bizler de psikolojik olarak korumalıyız. Yazının devamını okumak için tıklayınız »

11 Ağu, 2010

Kâğıdın Tarihi

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Târih

Kâğıdın ne olduğunu anlatmak haybeye zaman kaybı olacaktır. Ben size öncelikle kâğıdın öneminden bahsedeceğim. “Kâğıda niçin ihtiyaç duyarız?” sorusuyla da başlamak istiyorum. Bu soruya hayatım boyunca verebileceğim en iyi cevabı, yıllar önce ortaokulun ilk dersinde, matematik öğretmenim vermişti. Ve söylediği cümleyi defterimizin başına yazmamızı istemişti. O cümle, bence bütün bu kâğıt konusunu özetlemeye yetiyor. Öğretmenim demişti ki: “Yazılmayan, görülmeyen, duyulmayan her şey; unutulmaya mahkûmdur.” Kâğıdın önemi de buradan gelmektedir. Yazının devamını okumak için tıklayınız »

11 Ağu, 2010

Deli Deli Olma

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Sinema

Yaklaşık bir yıl önce yıllardır ailemle sinemaya gitmediğimden yakınıp; annemi, babamı, kardeşlerimi ve kuzenlerimi alıp başrollerini Tarık Akan ve Şerif Sezer‘in paylaştığı Deli Deli Olma filmini izlemek için sinemaya doğru yola koyulduk. Akrabalarımla birlikte on bir kişi, gnctrkcll fırsatından yararlanıp biletlerimizi aldık. Salona girdiğimde şaşkındım. Bizden başka toplam dört kişi vardı ve bunlarda kademeli olarak salonu terk ettiler. Koca sinema salonunda sadece bizim aile kaldı. Bir yandan ailecek televizyon izler gibi bir zevke kapıldım ancak diğer yandan böyle değerli bir filmi sadece bizim seyretmemizden yakındım. Neyse, o olayları karıştırmayayım. Yazının devamını okumak için tıklayınız »

İçerik

Hayede – Faryad

Arşivler

Takvim

Eylül 2021
PSÇPCCP
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 

Alternatif Tarih

Alternatif Tarih

Görsel Şölen

 • İstanbul Boğazı
 • Kedilerle yaşıyorum.
 • Her şey yasak!
 • Maltepe, Dersaâdet
 • İstanbul Boğazı
 • Develerle yaşıyorum.
 • Her Gece Bodrum.

Kısa Kısa

Bizi rahat bırakan kötülükleri seyretmek bize keyif verir. Arthur Schopenhauer

Kitap Okumaları

 • Öyle miymiş?
  ~ Şule Gürbüz – Başlangıç: 15.07.2019
 • Hesaplaşma
  ~ Trevanian – Başlangıç: 12.07.2019
 • Satranç
  Stefan Zweig– Başlangıç: 09.07.2019


Okunan Kitaplar

Müze Önerisi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Telefon: 0212 520 77 40 - 41
Açık Olduğu Saatler: 09:00 - 19:00

Abone Olun

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler ters gitti.