GrknCnplt

26 Tem, 2019

İlk Zamanların GUI Teknolojilerini Ziyaret

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Bilişim ~ Okunma Süresi: 3 Dakika

İnsanoğlu için her zaman geçmişin makbul olup olmadığı tam bir muamma. Ama en azından kendi yaşantımda eskinin daha nitelikli olduğunu düşünerek, yeniye karşı çekinceler içerisindeyim. Dolayısıyla eskiye olan özlem, yeniye olan merakımın da önüne geçmektedir. İlk kişisel bilgisayarlar, bu anlamda her zaman beni hayrete düşürmüştür. Şanssızlığım ise bilgisayarların büyülü bu ilk dünyasına biraz geç kalmış olmamdır. En nihâyetinde artık internetin gelişmesi ve büyük bir kütüphâneye dönüşmesi ile bilikte veri ve bilgi yığınlarına ulaşmamız da oldukça kolay hâle gelmiştir.

GS/OS 5.0.4.

1980’li yıllarından başında ortaya atılan WIMP; windows, icons, menus, pointer sözcüklerinin kısaltması olarak sistemleşmiştir. Mucidi olarak Merzouga Wilberts’in adlandırıldığı WIMP, Türkçe karşılığı ile pencereler, simgeler, menüler, işaretçi olarak bilinmektedir. Bu süreçten sonra da birçok bilgisayar firması, GUI (Graphical User Interface) olarak hülâsa edilen Grafiksel Kullanıcı Arayüzü teknolojisi üretti. Süreç çok hızlı ilerledi ve bir anda dünyada satışa sunulan onlarca farklı bilgisayar modelinin hemen hepsinde kendine has bir GUI dâhili olarak geldi. Ancak hiç şüphesiz GUI’lerin dünyada popüler hâle gelmesini sağlayan da Apple oldu. Ardından akıllı hamleler ile bilgisayar kullanmayı daha da basit hâle getiren Microsoft, kısa sürede pazarın lideri olmayı başardı.

Konumuza dönecek olursak Marcin Wichary isimli bir mühendis, retro bilişim dünyasını kalıcı bir müze hâline getirmek için kolları sıvamış ve bizlere müthiş bir eser bırakmıştır. Oluşturduğu GUIdebook Gallery sitesi ile belki de isimlerini bile duymadığınız işletim sistemleri ve yazılımları tanıtmayı amaçlamaktadır. En son 6 Ekim 2006 senesinde güncellense de, zaten geçmişi ele aldığı gerçeği siteyi oldukça zengin bir kıvama getirmiş durumda. Uzun uğraşlar ve emekler sonucu ortaya çıktığı belli olan bu sitenin yapımında sanal makineleri kullanan Wichary, sitenin hakkında kısmında şunları belirtiyor:

Bu site, özellikle eski, karanlık ve çaresizce korunmaya muhtaçlardan oluşan çevrimiçi bir grafik arayüz müzesidir. İster sadece yıllar öncesine ait güzel anılara bakıp onları hatırlamak isteyin, isterse GUI’lerin yıllarca nasıl geliştiğini görün (ve buna tanık olmak büyüleyicidir)…

Son söz olarak şunu söylemek isterim. Marcin Wichary, birçok insanın uğraşmak bile istemeyeceği ve herhangi bir maddî çıkar da elde edemeyeceği bu projeyi çok uzun uğraşlar sonucu meydana getirmiştir. Elde edilen ve gerçekten bir online müze konumundaki bu site, insanlığın ortak yakın geçmişini ilgilendiren çok önemli verilerden meydana gelmektedir. Sırf bu yüzden bile Wichary’nin mwichary@aresluna.org e-posta adresine iki satırlık teşekkür yazısı yazmanız, yaptıklarının boşa gitmediğini ortaya koymak adına son derece önemlidir.
Duyuru
Çok yakında, Marcin Wichary’in yaptığı online müze projesinin Commodore 64 için uygulamaya koyan İlker Fıçıcılar’ı da tanıtacağım.

Yorum Yapılmamış - "İlk Zamanların GUI Teknolojilerini Ziyaret"

Yorum Formu

İçerik

Hayede – Faryad

Arşivler

Takvim

Ocak 2022
PSÇPCCP
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 

Görsel Şölen

 • İstanbul Boğazı
 • Kedilerle yaşıyorum.
 • Her şey yasak!
 • Maltepe, Dersaâdet
 • İstanbul Boğazı
 • Develerle yaşıyorum.
 • Her Gece Bodrum.

Kısa Kısa

Âşıklara haber vermek isterim: Kalbin tüm meseleleri yalnız kalpte halledilir, çünkü bir hissin hakkından ancak başka bir his gelir. Ümitsiz bir aşkın panzehiri ise nefrettir. Peyami Safa

Kitap Okumaları

 • Öyle miymiş?
  ~ Şule Gürbüz – Başlangıç: 15.07.2019
 • Hesaplaşma
  ~ Trevanian – Başlangıç: 12.07.2019
 • Satranç
  Stefan Zweig– Başlangıç: 09.07.2019


Okunan Kitaplar

Müze Önerisi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Telefon: 0212 520 77 40 - 41
Açık Olduğu Saatler: 09:00 - 19:00

Abone Olun

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler ters gitti.