GrknCnplt

23 Ağu, 2010

Hepsini Vur

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Sinema ~ Okunma Süresi: 3 Dakika

Sinemada kuru aksiyon her zaman nefret ettiğim bir unsur olmuştur. Ancak aksiyonun yanında zeki bir senaristin kalemi konuşuyorsa, o film izlenilir, beğenilir, gerekirse baş tacı edilebilir. Hepsini Vur böyle bir film benim için. Ne zaman canımın sıkıldığına delalet etse zaman, arşivimden çıkarırım bu filmi ve izlerim. Hem de defalarca, çoğu zeki senaristin elinden çıkan filmler gibi…

Filmin başrollerinde Clive Owen (Smith), Paul Giamatti (Hertz) ve Monica Belluci (Donna Quintano) vardır. Senaristi ve yönetmeni ise Michael Davis’dır. Yalnız şu da bir gerçektir ki filmde gereğinden fazla şiddet kullanılmıştır. Fim, Smith’in bir bankta oturmuş efendi efendi havuç yemesiyle başlamaktadır. O esnada, hamile bir kadın Smith’in önünden geçer, birilerinden kaçtığı her halinden bellidir. O esnada kadını takip eden şahıslar görünür ve Smith’in önünden, kadının gittiği yere doğru yürümeye başlarlar. Smith, gizli servis tarafından eğitilmiş, tehlikeli ama filmin iyi karakteridir. Kadının başının dertte olduğunu anlar ve vicdanı rahat etmez. Kadını o adamdan kurtardıktan sonra etrafı onlarca adamla sarılır. Kadın, doğurmak üzeredir ve Smith de kadını kurtarmak niyetindedir. Smith o kargaşada hem kötü adamlara ateş eder hem de bebeği doğurtur. Kadını güvenli bir yere taşır ancak kadın alnından vurularak ölmüştür. Bebek yaşamaktadır. Smith yine vicdanının sesini dinleyerek mizacına ters olan bu küçük bebeği alır ve ortadan kaybolur. Daha sonra bu çocuğa bakması için Donna’nın yardımını ister. Smith ve Donna bebeği korumaktadırlar ama kime karşı ve neden? İşte, filmin zeki senaryosu burada baş gösteriyor ve size aksiyonun hiç bitmeyeceği bir seyir sunuyor.

Clive Owen, bu derece aksiyon sahnelerine gerçekten yakışmış. Paul Giamatti, filmdeki karakterine cup diye oturmuş, oyunculuğu göz doldurucu. Monica Belluci ise güzelliğiyle filme renk katıyor…

Hepsini Vur hakkında çeşitli sinema sitelerindeki kullanıcı yorumlarına göz gezdirdim ve filmi çok abartı bulan birçok izleyicinin olduğunu anladım. Bu yorumlara da yazının sonunda vereceğim adreslerden muhakkak bir göz atın. Bunun dışında film hakkında yazılan bir yazı gördüm, bunu da yazının sonundaki adreslerden bulabilirsiniz. Yine, her zaman yaptığım gibi filmi satın almak isterseniz adresini belirteceğim. Hepsini Vur’da hoşuma giden mizah ögeleri ve sanki bir filozofun ağzından çıkmışcasına replikler var. Bunlardan birkaçını sizlerle paylaşıyorum:

Neden silah kadından daha iyidir biliyor musunuz? Çünkü silaha susturucu takılabilir…

Sinyal vermek için ben parmağımı birkaç santim oynatırken, bu tembel pislikler adam gibi araba kullanmak için parmaklarını neden birkaç santim kımıldatmıyorlar? Neden biliyor musun? Çünkü bu zengin pislikler para kazanmak için duygusuz ve düşüncesiz olmak zorundalar ve yola çıktıklarında kendilerine asla hâkim olamıyorlar. Aynı zamanda duygusuz ve düşüncesiz sürücüler olmaları gerek.

Geride duran lider, hep geride düşünür.

Dur sana bir nasihat vereyim. Asla kâr peşinde koşan birine güvenme. Onlar kötü adamlardır.

Filmin Fragmanları İçin Tıklayın

Filmin Viki Pedi Sayfası İçin Tıklayın

Filmin Sinemalar Sayfası İçin Tıklayın

Filmin Beyazperde Sayfası İçin Tıklayın

Filmin Sinema Türk Sayfası İçin Tıklayın

Film Hakkında Yazılan Yazı İçin Tıklayın

Filmi Satın Almak İçin Tıklayın


Yorum Yapılmamış - "Hepsini Vur"

Yorum Formu

İçerik

Hayede – Faryad

Arşivler

Takvim

Mayıs 2022
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Görsel Şölen

 • İstanbul Boğazı
 • Kedilerle yaşıyorum.
 • Her şey yasak!
 • Maltepe, Dersaâdet
 • İstanbul Boğazı
 • Develerle yaşıyorum.
 • Her Gece Bodrum.

Kısa Kısa

Kahpeliğin gizli yapıldığı, ancak müphem kalmadığı da bir gerçek. Gürkan Canpolat

Kitap Okumaları

 • Öyle miymiş?
  ~ Şule Gürbüz – Başlangıç: 15.07.2019
 • Hesaplaşma
  ~ Trevanian – Başlangıç: 12.07.2019
 • Satranç
  Stefan Zweig– Başlangıç: 09.07.2019


Okunan Kitaplar

Müze Önerisi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Telefon: 0212 520 77 40 - 41
Açık Olduğu Saatler: 09:00 - 19:00

Abone Olun

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler ters gitti.