GrknCnplt

12 Ağu, 2010

Beyin

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Her Şey ~ Okunma Süresi: 5 Dakika

Yıllar yıllar önce yaptığım bir araştırma konusunu sizlerle paylaşıyorum. İşinize yararsa ne mutlu bana…

Beyin, vücudun kontrol merkezidir. Koşmamızı, göz kırmamızı, su içmemizi, nefes almamızı; kısacası hayatımızın devam etmesini ve insan vücudu gibi karmaşık bir yapının mucizevî bir şekilde,  düzenli olarak çalışmasını sağlayan, hatta şu anda bu ödevi okumanızı sağlayan vücudun ana merkezidir.

İnsan beyninde ortalama 100 milyar nöron (sinir hücresi) vardır. Nöron hücreleri, öğrenmeyi ve hayatın devamını sağlayan bir nevi haberleşme sistemidir. Yaratılıştan kendini fizyolojik olarak koruyan beynimizi, bizler de psikolojik olarak korumalıyız.

Sağ – Sol Beyin Araştırmaları

Beyninizin ikiye bölündüğünü biliyor muydunuz?

Dahası, bu iki yarının iki ayrı beyin olduğunun biliyor muydunuz?

Tony BUZAN

Prof. Dr. Robert Ornstein’ın yaptığı araştırmanın sonucu, oldukça önemli bir detayı açıklıyordu. Profesör, mucizevî yapı olan insan vücudunun merkezi olan beyni, aslında ikiye bölünmüş bir beyin değil de, uyum içerisinde çalışan iki beyin olarak düşünülmesinin daha gerçekçi olabileceği bilinciyle yola çıkmıştır. Öğrencilerine uyguladığı testlerden sonra, şu kanıya varılmıştır:

Sol Beyin: Matematik, Dil, Mantık, İrdelemek, Yazmak ve diğer benzeri faaliyetler ile

Sağ Beyin: Hayal gücü, Renk, Müzik, Ahenk, Hayal Kurmak ve diğer benzeri faaliyetlerle

ilgilenmekteydi. Profesör, iki beyinden “zayıf” olanını, daha kuvvetli olan taraf ile işbirliği içinde çalışmaya uyarıldığı ve teşvik edildiği zaman, sonuçta genel yetenek ve etkide büyük bir artış olduğunu buldu. Bu artış hafıza uzmanı olan Tony BUZAN tarafından şöyle değerlendiriliyordu:

1 yan + 1 yan = iki misli etkili performans

Sol Beyin;  

 • Vücudun sağ yanını kontrol eder.     
 • Akademik beyindir.                
 • Gerçekçidir.                                      
 • Mantıklı düşünür.                                         
 • Analiz eder.

 Sağ Beyin;  

 • Vücudun sol yanını kontrol eder.
 • Bütünü görür.
 • Hayal kurar.
 • Sentez yapar.
 • Görüntüler, renkler, şekiller önemlidir.

Albert Einstein; “Kendimin diğer insanlardan daha zeki olduğumu düşünmüyorum. Onlardan tek farkım hayal gücümü daha etkin kullanıyorum.” diyerek aslında, sağ lobun (duygusal olan) zeka faktöründe daha etkin olduğunu belirtmiştir. Nitekim günümüzde de görsel ve uygulamalı eğitim bunu doğrulamaktadır. Ama bundan sağ beyinin, sol beyinden daha önemli olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Çünkü bu iki beyin, tıpkı bir futbol takımı oyuncuları gibi birbirleriyle uyumlu bir şekilde çalışırlarsa ancak sonuç elde edebilirler. Bu konu, gene alıntı yapılarak “Güçlü Hafıza” adlı kitapta da belirtilmiştir.

Bir Çin Atasözü: “Bin defa duymaktansa, bir defa görmek yeğdir.”

  Zekâ, bilgisayar bilimcilere  göre; bilgi işleme yeteneği olarak tanımlanmıştır.

Sözel Zeka; Sözcük dağarcığını, sözcüklerin anlamlarını ve tanımlarını bilmek ve sözcükler arasındaki çoklu ilişkiler hakkında bilgi sahibi olmanın, akademik ve mesleki başarıyla en yüksek oranda bağlantılı zekalardan biri olduğu görülmüştür (Buzan ve Keane, 1994:11).

Sayısal-Mantıksal Zeka; Sayısal alfabeyi yönlendirme ve bu alfabeyle oynama becerisini gösterir (Buzan ve Keane 1994:12).

Ruhsal Zeka; Amerikalı psikolog A.A.Maslow’un (1908-1970), ihtiyaçlar hiyerarşisinde insanın nihai hedefi olarak tanımladığı kapsamlı zekadır. Genellikle diğer tüm zekaların  özellikle yüksek bir seviyede aynı anda işlediği zamanlarda ortaya çıkar (Buzan ve Keane,1994:18) .

İnsan Beyninin Kullanımı

   Dünya Hafıza Şampiyonu Melik DUYAR yazdığı makalelerinden birinde şöyle bir tahmine yer veriyor;

Yıllar                           Beynin Kullanılma Yüzdesi Tahminleri

1940’lar                       Beynin ancak % 50’si kullanılıyor

1960’lar                       Beynin ancak % 20’si kullanılıyor

1980’ler                       Beynin ancak % 10’u kullanılıyor

2000’ler                       Beynin ancak % 1’i kullanılıyor

İnsanlar 1940’larda beyinlerinin % 50’sini kullanıyorlardı da, 2000’li yılarda artık % 1’ini mi kullanıyorlar? Beyin kapasitesini kullanma açısından gerçekten bir gerileme içinde miyiz? Şüphesiz “Hayır!”. Tahminlerin giderek azalmasının nedeni, beyin kapasitesinin sandığımızdan çok daha büyük olmasıdır.

   Melik DUYAR ayrıca şunları belirtiyor;

Hafıza veya beyin eğitimi almamış bir kişi normal olarak beyninin %1’inden daha az bir bölümünü kullanıyor. Ancak hafıza veya beyin eğitimi alıp, beynini etkili kullanan bir kişi ise, diğer kişilere göre, beyninin %3’ünü yani, diğer kişilere göre beynini üç kat daha fazla kullanıyor.

Bir insan beyin eğitimi almış olsa dahi, yani beyninin %3’ünü kullanıyorsa, geri kalan %97’lik kısmını kullanmadığından dolayı; beynin yorulması söz konusu olabilir mi? Daha da önemlisi, keşfedilmemiş daha %97’lik kısım vardır. İşte bu konunun araştırılması ve diğer araştırmalarla ortak bir kanıya varılması gerekmektedir, yani bütün bilimsel veriler birbirleriyle örtüşmelidir.

Tabii ki de bunlar sadece büyük bir iddiadır. Ancak şu bir gerçektir ki; beyin tahminimizden daha fazla görev üstlenen ve çok önemli işlemler yapabilen bir merkezdir. Öyle ki insan beyni, 200 trilyon kitaba eşittir. Dünyanın en büyük kütüphanesinde ise, 29 milyon kitap bulunmaktadır ve bu kitaplar 80 km. lik raflara dizilmiştir. Oysa yaratılış mucizesi olan beynimiz, ortalama 1,350 g. dır ve bu kütüphaneden kat kat küçüktür. Ayrıca beynimiz saniyede 1015 işlem yapmaktadır. Bu sayı da “1” rakamının yanına, “15” tane “0” gelmesiyle oluşmaktadır:

1 000 000 000 000 000


Yorum Yapılmamış - "Beyin"

Yorum Formu

İçerik

Hayede – Faryad

Arşivler

Takvim

Mayıs 2022
PSÇPCCP
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Görsel Şölen

 • İstanbul Boğazı
 • Kedilerle yaşıyorum.
 • Her şey yasak!
 • Maltepe, Dersaâdet
 • İstanbul Boğazı
 • Develerle yaşıyorum.
 • Her Gece Bodrum.

Kısa Kısa

Delirmiştim. Ona deli gibi âşıktım. Deux jours à tuer

Kitap Okumaları

 • Öyle miymiş?
  ~ Şule Gürbüz – Başlangıç: 15.07.2019
 • Hesaplaşma
  ~ Trevanian – Başlangıç: 12.07.2019
 • Satranç
  Stefan Zweig– Başlangıç: 09.07.2019


Okunan Kitaplar

Müze Önerisi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Telefon: 0212 520 77 40 - 41
Açık Olduğu Saatler: 09:00 - 19:00

Abone Olun

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler ters gitti.