GrknCnplt

26 Eyl, 2019

Acı İnsana Miras mıdır?

Yazan: Gürkan Canpolat Kategori: Her Şey ~ Okunma Süresi: 2 Dakika

İlk insan Âdem mi sanırsın? Öyleyse ilk acıyı da Âdem mi çekmiştir? Acı insana miras mıdır babasından kalan, yoksa her biri kendi acısını özenle mi büyütür ıslak dehlizlerde? Hani Tanrı söz vermişti insanı ot gibi yerden bitirdim diye? İnsanlar, acı çekmeye alışmış hayvanlar mıdır Tanrı kelamına göre? Hayat nerelerden ibâret bir bilsen. Nerede başlayıp nerede bittiği ile ilgili ne çok söz söylediler seyyahlar. Çoğunun yalan söylediğini bilmiyor muyuz?

Neolitik âdem ile biz bir değil miyiz? Eğer birsek neden kapılarını çatıya dikiyor kardeşlerimiz. Onların yaptıklarını kim yapar bu dünyada? Belki toprağın değeri büyüktür kimi yerlerde kimileri için. Biz yadırgamayacak olsak bile kaşlarımızı kaldırır, yüreğimizi soğutur, iç çekerek haykırırız haksızlığa. Haksızlık ki deriz, bu yaşımıza kadar bize sunulan en büyük acıydı. Haksızlığı şikâyet edecek bir makam da olmadı bundan dolayı tarihte bugüne kadar. Çünkü şikâyet çokça haksızlığa şahit oldu. Ama artık her şeyi anlıyorsun, büyüksün ki büyüdün. Büyürken yalpaladın, sektin, devrildin, devrim türküleri söyledin, ağız dolusu küfürler ettin, şair seni ulaştırdı bu yaşına kadar. Daha ne kadar büyüyebilirsin çocuk kalmadan sanki bunca şeyden sonra.

Ne bekliyorsun o zaman baharı düşünmeden. Hangi kış mevsiminde doğmuş olursan ol, baharı seçersin çünkü. Bahar dediğin bir mevsim değil, bir hazan değil, koca kaynanaların koca kazanları devirdiği, kuzuların melediği, bal ırmakları içerisine karpuz konulan, geceleri yukarıda hep bir yarım ay ile birlikte berrak yıldızlar ve Siirt’te Tillo Kalesi’nin esintisinin olduğu, gündüzleri ise suratı yalayan sineklerin bulunmadığı, tişört mü gömlek mi karmaşasında insanı en büyük ikileme sokan, klima savaşlarının henüz başlamadığı, Tanrıya samimi bir şekilde şükrettiğin, üzerine şiirlerin yazılabileceği ve senin “neyleyim ben baharı, ille de güz” diye topuklarını vurdurmayacağın bir nimet. Baharda çok kişi ağlar, çok kişi bağrına basar, çok kişi ayrılır, çok kişi barışır, esef ki bahar da buna alışır. Baharı mı bekliyorsun yoksa hazanı mı?


Yorum Yapılmamış - "Acı İnsana Miras mıdır?"

Yorum Formu

İçerik

Hayede – Faryad

Arşivler

Takvim

Ekim 2019
PSÇPCCP
« Eyl  
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Alternatif Tarih

Alternatif Tarih

Görsel Şölen

 • İstanbul Boğazı
 • Kedilerle yaşıyorum.
 • Her şey yasak!
 • Maltepe, Dersaâdet
 • İstanbul Boğazı
 • Develerle yaşıyorum.
 • Her Gece Bodrum.

Kısa Kısa

Her sıkıntı bir isyan hazırlığıdır. Ruhta başlayan bu hazırlık vücudun hastalanması şeklinde organik bir isyana çevrilir. Peyami Safa

Kitap Okumaları

 • Öyle miymiş?
  ~ Şule Gürbüz – Başlangıç: 15.07.2019
 • Hesaplaşma
  ~ Trevanian – Başlangıç: 12.07.2019
 • Satranç
  Stefan Zweig– Başlangıç: 09.07.2019


Okunan Kitaplar

Müze Önerisi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri

Telefon: 0212 520 77 40 - 41
Açık Olduğu Saatler: 09:00 - 19:00

Abone Olun

Abone olduğunuz için teşekkür ederim.

Bir şeyler ters gitti.