HEYHAT!Ne yapalım meselâ?
23 Tem 2015

116 Numaralı Parfümün Öyküsü

Bir haziran sabahı olması kuvvetle muhtemeldi. Keçi sakallı bir adamın eline boş bir parfüm şişesi tutturmuştu, alımlı ve bakımlı bir kadın. Adam şaşkındı. Haziran ayında yağan yağmura mı, yoksa kadının, eline tutuşturduğu parfüm şişesine mi yahut kadının hızla arkasını dönüp gidişine mi; bunu bilemiyorduk. Sabah dinginliğinde kadının topuklu ayakkabılarından çıkan sesler tüm sokakta yankılanıyordu: tak tuk tak tuk takkktuktaktuk. Adam şaşkındı hâlâ. Kadın, birkaç on metre ilerledi. Sonra yine hızla arkasına döndü ve adama baktı. Bir kuğu gibi koşarak geri döndü ve adama sarıldı. Ağlayarak. O sırada adam hâlâ şaşkındı. Ellerini istemsiz kadının belinde birleştirdi. O an yeniden fark etti elindeki boş parfüm şişesini.  Unuttu işte adam her şeyi. Elindeki şişeyi yere bıraktı. Parfüm yere düştü ve bir kez havaya sekti. Sonra küçük taşın kenarına yuva yaptı. Adam her şeyi unutmuştu. Kadınla beraber el ele sokağın diğer tarafına doğru yürümeye başladılar: tak tuk tak tuk takktuktakk.

Bir haziran gecesi olması kuvvetle muhtemeldi. Kirli sakallı bir adamın elinde boş bir sigara paketi vardı. Berideki caddeden beridir ayaklarıyla sürüklediği kola kutusuna son kez okkalı bir tekme savurdu. Kola kutusu havada bir iki salvo yaptı. Tıkk diyerek, yerdeki boş bir parfüm şişesinin yanına düştü. Adam önce korktu. Sonra şaşkın bir vaziyette koşar adım kola kutusunun yanına gitti. Eğildi. Boş olan parfüm şişesini eline aldı. Şişeyi burnuna götürdü, hâlâ kokuyordu. Fazla uzağa gitmiş olamazlardı. Yazar burada espri yeteneğini deşifre ediyordu. Adam güldü buna. Sonra şişeyi deri ceketinin iç cebine koydu. Kola kutusunu unutarak, eline bulaşan parfüm kokusunu burnunda hissederek devâm etti yürümeye. Sokağın sonunda bir çöp kutusu vardı. Üstüne sprey boyalarla yazı yazılmıştı. Okumaya çalıştı, beceremedi. Mâdem okuyamayacağız, niye yazıyorsunuz ulan, diye hayıflandı. Adam iç cebinden boş parfüm şişesini çıkardı ve çöp kutusuna attı. Ve yerde yeni bir kola kutusu gördü. Yine kola kutusuna tekmeler savurarak sokağı yürümeye devâm etti: tıkk tıkk tık tık tıkk.

Bir haziran seheri olması kuvvetle muhtemeldi. Köse bir adamın elinde eldivenleri, bir çöp kamyonunun arkasına takılmış seyrüseferdeydi. Kamyon her durakladığında tıss tıss diye sesler çıkarıyordu. İlginçti bu. Çöp kamyonu caddeden sağa doğru döndü, ve ilerideki çöp kutusunun önünde tıslayarak durdu. Kamyonun arkasına takılan iki adam indi aşağıya. Çöp kutusunu sürükleyerek arabanın arkasına getirdiler. Kutuyu, mekânizmaya yerleştirdiler. Köse olmayan adam bir düğmeye bastı. Çöp kutusu havaya doğru kalktı.  O anda köse adam dunk diye bir ses duydu. Hemen mekanizmayı durdurup çöp kutusunun içine daldı. Boş bir parfüm şişesi çıkardı oradan. Kapağını açtı şişenin ve kokladı. Ne kadar da benziyor, diye iç geçirdi. Köse olmayan adamın dik bakışlarına rağmen şişeyi tulumunun arka cebine koydu. Mekanizmayı tekrar çalıştırdı ve sonra çöp kutusunu yerine yerleştirdiler. Adamlar çöp kamyonunun arkasına takıldılar, ve kamyon ilerlemeye başladı: tıs tısss tısss.

Rakı KâdehiBir kanun-i evvel akşamıydı. Köse bir adam, otuz beşlik bir rakı açmış iki kişilik masada tek başına oturuyordu. İki kadeh vardı fakat tek saki. Ve de tek içici. Mezenin yerine, evet tam da orada boş bir parfüm şişesi inatla duruyordu. Kavun ve anason kokması gereken sofra, bir kadın kokuyordu. Adam aynen şöyle dedi: Ah ulan Alev, yaptığın oldu mu şimdi?

Bu öykü hiçbir şey anlatmıyor. Ne yazarı ne de okuru bir şey anlayamaz bu metinden. Zirâ bir kurgu ustası olmadığından ötürü yazar, bir öykü yazmayı beceremedi.

***

Hikâye Leave a comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir